www.misandryangie.files.wordpress.com

www.misandryangie.files.wordpress.com

Rozwód to coraz częstsze zjawisko prawno-socjologiczne występujące wśród polskich par. Rozwodzą się zarówno mieszkańcy dużych miast, jak również osoby zamieszkujące mniejsze miejscowości, a nawet wsie. Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy – oddzielna wizja związku, konflikty, zdrady… To mało przyjemne aspekty, dlatego sprawy rozwodowe nie należą do najprzyjemniejszych. Wywołują wiele skrajnych emocji, ponieważ konieczne jest ustalenie zasad opieki nad dziećmi, uregulowanie spraw alimentacyjnych oraz innych spraw finansowych i majątkowych.

Często zdarza się, że decyzja o rozwodzie jest podejmowana zbyt pochopnie, pod wpływem impulsu oraz negatywnych emocji, dlatego przed rozpoczęciem procesu warto zdecydować się na alternatywne rozwiązanie, które może pomóc w zażegnaniu konfliktu lub umożliwi uniknięcie skomplikowanego i czasochłonnego procesu. Tym rozwiązaniem są mediacje rozwodowe, które mogą być przeprowadzone na wniosek stron lub też na podstawie decyzji sądu przy akceptacji obu stron. Mediacja rozwodowa może przybrać nie tylko formę profilaktyczną, która ma na celu pojednanie skłóconych stron, ale również formę prowadzącą do ugodowego załatwienia spornych kwestii bezpośrednio dotyczących postępowania sądowego.

a

Po co mediacje?

To dzięki niej można w trakcie rozstania uniknąć wszelkich skrajnych emocji, przepychanek oraz zazębiania się konfliktu. Elementy te wbrew pozorom dość często zdarzają się trakcie procesu rozwodowego i mają kluczowy wpływ na stosunki małżonków już po rozwodzie. W trakcie mediacji można zdefiniować takie szczegóły, jak:

  • ustalenie, czy wystąpiła wina jednej ze stron,
  • wyznaczenie osoby, która będzie opiekowała się dzieckiem,
  • określenie, w jakim zakresie druga strona będzie mogła spotykać się z dzieckiem,
  • ustalenie wysokości alimentów,
  • uregulowanie kwestii związanych z podziałem majątku.

Mediacja jest formalną instytucją prawną wprowadzoną do ustawy o Kodeksie Postępowania Cywilnego 28 lipca 2005, dlatego jest to postępowanie, które musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli strony postępowania nie ustaliły mediatora, sąd kieruje je do stałego mediatora posiadającego odpowiednie wykształcenie oraz praktyczne doświadczenie w dziedzinie mediacji rodzinnych. To osoba, która w trakcie wykonywania swojej pracy musi być bezstronna i w jednakowym stopniu pomagać każdej ze stron w wyrażeniu swojego stanowiska. Postępowanie mediacyjne nie jest jawne, a mediator nie może uczestniczyć w postępowaniu jako świadek. Z przebiegu mediacji sporządza się protokół, w którym szczegółowo określa się miejsce i czas prowadzenia mediacji, uczestniczące strony, osobę prowadzącą mediację oraz przedstawia się wynik.

a

Koszty procesu rozwodowego, a mediacji

Właściwa ochrona prawna, wynik satysfakcjonujący dwie strony, oszczędność czasu, niwelowanie stresu to podstawowe zalety mediacji rozwodowych, jednak niezwykle istotnym argumentem przemawiającym za tą formą rozwiązywania problemów są również względy finansowe. Opłata sądowa za pozew, adwokat, wielokrotne dojazdy na rozprawy, ewentualne dodatkowe opłaty po rozwodzie to koszty, których nie unikną osoby uczestniczące w procesie rozwodowym.

W przypadku mediacji koszty są zdecydowanie niższe. Jest to rozwiązanie, które jako doświadczony adwokat z Poznania zajmujący się sprawami rozwodowymi mogę polecić z pełną odpowiedzialnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>